Kozmetické produkty a produkty na osobnú hygienu, ktoré používame každý deň, rovnako tak aj výrobky do domácnosti, obsahujú rôzne chemické látky, ktoré negatívne pôsobia na zliatiny zlata a na drahé kamene (polodrahokamy).
Aby ste svoje šperky neznehodnotili, prosíme o dodržiavanie nasledujúcich podmienok, čím predĺžite ich krásu a lesk:
- Vždy si skladajte šperky, ak sa venujete aktivitám, ktoré ich vystavujú chemickým látkam prípadne aktivitám ako sú šport alebo domáce práce, upratovanie, práce v záhrade a iné;
- Šperky je potrebné zložiť počas kozmetických procedúr, v kúpeľni alebo sprche; vystavenie šperkov zvýšenej vlhkosti spôsobí ich väčšiu náchylnosť k poškrabaniu. Kozmetické produkty, ktoré používame pri sprchovaní alebo kúpaní, sú mastné. Ak si šperky neskladáte pri vstupe do vane/sprchy tieto látky sa budú usádzať na povrchu vašich šperkov, vďaka čomu stratia svoj lesk a budú pôsobiť mdlo. Neodporúčame aplikáciu krémov, parfémov, make-upu a iných kozmetických prípravkov pri nosení šperkov. V tomto prípade platí známa klenotnícka zásada: Šperky si „obliekajte“ ako posledné.
- Vyhnite sa kontaktu s UV žiarením (ultrafialové);
- Odstráňte šperky počas saunovania alebo pri vstupe do bazéna. Slaná alebo chlórovaná voda môže spôsobiť zmatnenie, či odfarbenie alebo poškodiť samotný povrch šperku.
Zlato je pomerne mäkký kov, na ktorý vysoké teploty nepôsobia dobre. Neodporúčame preto vstup do termálnych vôd, prípadne ponechanie vašich šperkov na priamom slnku počas horúcich letných dní, či ich vystavenie na dlhú dobu v blízkosti svetelných a tepelných zdrojov. Môže totižto dôjsť k zmene farby zliatiny, či poškodeniu niektorých drahých kameňov. Veľmi náchylné sú napríklad perla, tyrkys či opál. Ideálne je šperky po každom nosení očistiť a uložiť do šperkovnice tak aby sa navzájom nedotýkali. - Nenoste šperky, ak podstupujete liečbu liekmi;
- Vyhnite sa noseniu šperkov počas spánku. V dôsledku pohybov počas spánku sa časom môže uvoľniť uchytenie kameňov, retiazky sa môžu roztrhnúť prípadne sa môže poškodiť jemné zapínanie náušníc.
Ak ste si všimli, že vaše šperky stratili svoj lesk a šarm, mali by ste ich podrobiť krátkemu čisteniu pomocou jednej z nižšie uvedených metód: šperky môžete umyť v roztoku chloridu amónneho (5 - 10 kvapiek na pohár vody) alebo ho ponorte do roztoku teplej vody a prášku na pranie na 15-20min, potom ho opláchnite pod tečúcou vodou a osušte. Týmto spôsobom obnovíte lesk šperkov s topásom, zirkónom, berylom, akvamarínom, ametystom, citrínom, chryzolitom, granátom či turmalínom. Nepoužívajte mydlové roztoky, pretože mydlo môže vytvoriť mastné vrstvy (najmä na povrchu topásu).
Šperky s tyrkysom, korálom, achátom, jantárom, ónyxom, perlami alebo perleťou vyžadujú osobitnú starostlivosť. Hoci ich kompaktná a kryštalická štruktúra ich robí veľmi odolnými a trvácnymi, ich jemný povrch sa ľahko poškriabe a dokonca aj kontakt s pokožkou ich môže poškodiť. Tieto kamene vďaka svojej poréznej štruktúre ľahko absorbujú látky obsiahnuté v olejoch, krémoch, podkladových krémoch, ako aj v parfumoch preto na ich povrchu môžu vzniknúť mastné škvrny. Na ich čistenie potrebujete mäkký materiál z bavlny, bambusových vlákien alebo zamat, pričom sa treba vyhnúť tvrdším materiálom. Nikdy na ich čistenie nepoužívajte abrazívne predmety, pretože ich môžu poškodiť. Namočte materiál do niekoľkých kvapiek vody a po každom nosení kamene opatrne utrite jeden po druhom.
Najbezpečnejšia a najjednoduchšia metóda starostlivosti o šperky spočíva v použití prostriedkov špeciálne na to určených: v súčasnosti je k dispozícii na výber široká škála prostriedkov (v tekutej forme, pien alebo obrúskov) určených výlučne na starostlivosť o všetky druhy drahokamov, ako aj o zliatiny zlata, platiny a striebra. Používajte preto len overené produkty.